sciezkazdrowia

Witaj na blogu poradni dietetycznej Ścieżka Zdrowia!

 • Start
  Start Tu znajdziesz wszystkie wpisy znajdujące się na stronie.
 • Kategorie
  Kategorie Lista wszystkich kategorii na blogu.
 • Tagi
  Tagi Lista wszystkich tagów na blogu.

Dieta doktora Dukana, co kryje się za obietnicą szybkiej utraty wagi i czy warto zaryzykować?

Dodany przez w w Popularne diety
 • Font size: Larger Smaller
 • Wyświetleń: 1869

Dieta doktora Dukana wciąż cieszy się duża popularnością. Wiele osób zadaje mi, jako dietetykowi, pytanie czy ta dieta jest bezpieczna dla zdrowia? Zapraszam do lektury.

 

dieta dukana
Dieta Dukana to wysokobiałkowa, dostarczająca więcej białka, niż wynika to z naturalnych potrzeb naszego organizmu dieta, która jest bardzo restrykcyjna i przebiega w 4 etapach: uderzeniowej, naprzemiennej, utrwalania i stabilizacji.


Jak działa dieta Dukana? Białko, jako struktury aminokwasowe o skomplikowanej budowie, jest niezwykle istotnym składnikiem naszej diety. Jego podstawową rolą jest funkcja budulcowa tkanek i odnowa mięśni, ale także tworzenie hormonów ustrojowych i nowych komórek - między innymi krwi, wzrost włosów, odbudowa naskórka i paznokci. Natomiast niezbędnym materiałem energetycznym każdej komórki naszego ciała jest glukoza. W diecie Dukana dostarczane są właściwie same proteiny, więc nasza wątroba przerabia aminokwasy w skomplikowanym procesie dezaminacji na glukozę, sprawia to, że organizm musi się napracować i zużyć więcej energii. Jeżeli nie dostarczymy mu szybkiej energii z węglowodanów zaczyna sięgać do zasobów zgromadzonych w tkance tłuszczowej. Stąd efekt spadku wagi ciała. Niestety ma to swoje skutki uboczne. Każda dieta, oparta tylko na białku stanowi ogromne obciążenie wątroby, powoduje również przedłużający się stan kwasicy ketonowej, prowadzący do zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej organizmu, który w skrajnych przypadkach może zakończyć się nawet śpiączką czy zgonem. Nadmiar białka to także wzmożona praca nerek i zwiększona filtracja, co grozi odwodnieniem i powoduje znaczną ucieczkę wapnia z kośćca i sprzyja pojawieniu się osteoporozy.


Zbyt duża ilość białka w diecie, i powstałe z rozpadu protein metabolity, silnie upośledzają funkcje układu nerwowego. W wyniku łączenia się amoniaku z kwasem glutaminowym powstają nadmierne ilości glutaminy, która to z kolei hamuje transport glukozy do mózgu. Prawidłowe funkcjonowanie mózgu utrudnia też niedobór witamin rozpuszczalnych w wodzie, ich źródłem są warzywa i owoce znacznie ograniczone w diecie Dukana. Układ nerwowy wymaga również sporych dawek magnezu, manganu i selenu, których ta dieta dostarcza zdecydowanie za mało, lub też wcale.

Kolejnym minusem diety Dukana jest fakt, że nadmiar białka w diecie przyspiesza powstawanie wolnych rodników w komórkach naszego ciała, a to z kolei zwiększa ryzyko występowania nowotworów i przyczynia się do przedwczesnego starzenia się organizmu. Najskuteczniejszą bronią w walce z wolnymi rodnikami są antyoksydanty znajdujące się w świeżych warzywach i owocach, których jak wcześniej wspomniałam opisywana dieta dostarcza niewystarczającą ilość.


Założenie Dukana ma jeszcze jedną zasadniczą wadę. Mianowicie jest to kolejna szablonowa dieta, z góry przygotowana dla każdego czyli nieuwzględniająca indywidualnych potrzeb i trybu życia danego człowieka. Dlatego, zanim podejmiemy decyzję o przejściu na dietę Dukana, najlepiej zasięgnąć porady u dietetyka.

Oceń ten wpis.:

Dodaj komentarz

Gość wtorek, 16 lipiec 2024

Skontaktuj się z nami

Ścieżka Zdrowia

Zadzwoń lub napisz