sciezkazdrowia

Witaj na blogu poradni dietetycznej Ścieżka Zdrowia!

 • Start
  Start Tu znajdziesz wszystkie wpisy znajdujące się na stronie.
 • Kategorie
  Kategorie Lista wszystkich kategorii na blogu.
 • Tagi
  Tagi Lista wszystkich tagów na blogu.

Egzotyka na talerzu - dieta South Beach

Dodany przez w w Popularne diety
 • Font size: Larger Smaller
 • Wyświetleń: 2347

Dzisiaj w przeglądzie popularnych diet, dieta South Beach. Dieta plaż południowych jest komercyjną dietą odchudzającą. Stworzył ją w 2003 roku amerykański lekarz kardiolog Artur Agatston. Swój program żywieniowy zawarł w książce "The South Beach Diet", która szybko okazała się bestsellerem. Co kryje się pod egzotyczną nazwą i czy warto próbować tej diety na polskim gruncie? Zapraszam do lektury.

south beach

 


Dieta plaż południowych jest właściwie stylem odżywiania, a nie kilkudniową zmianą nawyków, by efekty mogły się utrzymać należy ją stosować całe życie. Nazwa diety wzięła się od pięknych plaż Miami. W dużym skrócie można powiedzieć, że dieta opiera się na obniżeniu podaży węglowodanów, zwiększeniu ilości białka i zdrowego tłuszczu. Jednak nie jest to typowa dieta nisko węglowodanowa, jak np. Dieta Dukana.


South Beach uczy jak wyeliminować ze swojego codziennego menu, tak zwane złe węglowodany, czyli te z wysokim indeksem glikemicznym. Po spożyciu produktów z wysokim indeksem glikemicznym, poziom glukozy we krwi gwałtownie rośnie, natomiast produkty z niskim indeksem glikemicznym poniżej 50, takie jak wyroby z pełnego ziarna, uwalniają węglowodany do naszej krwi powoli i dłużej zaspokajają apetyt.

Ta dieta może być odpowiednia dla ciebie jeśli:
-    Lubisz produkty i potrawy proponowane w diecie
-    Szukasz diety z ograniczeniem węglowodanów prostych i tłuszczy
-    Chcesz całkowicie zmienić swoje ogólne nawyki żywieniowe
-    Zdajesz sobie sprawę z tego, że ten model żywienia będzie musiał zostać z tobą na zawsze
-    Jesteś gotowy na zakup związanych z dietą produktów, książek kucharskich i poradników 
-    Nie masz przeciwwskazań do stosowania diety nisko węglowodanowej

Szczegóły diety:

Dieta plaż południowych zakłada spożycie węglowodanów na niższym poziomie niż w typowym planie żywieniowym, jednak większym niż w diecie typowo białkowej. Dla porównania w żywieniu polecanym przez IŻŻ około 45-60 procent dziennej podaży kalorii pochodzi z węglowodanów, natomiast w ostatniej fazie diety plaż południowych tylko 28 procent. Uzupełnieniem diety South Beach jest sport. Twórca diety promuje aktywność fizyczną jako nieodłączny element stylu życia, regularne ćwiczenia fizyczne przyśpieszają metabolizm i pomogą uniknąć efektu jojo.

Etapy:


Faza 1 - Jest najkrótsza, trwa 2 tygodnie, ale najbardziej restrykcyjna. Cukry są praktycznie wyeliminowane z jadłospisu. Podstawę diety w tym okresie stanowią warzywa i chude mięso. Wykluczony jest chleb, ziemniaki, nabiał, soki owocowe, napoje kofeinowe, w tym herbata. Możesz odczuwać zmęczenie, z powodu niskiego poziomu cukru we krwi. wynikające z nagłego obniżenia poziomu cukru we krwi.


Faza 2 - Nadal chudniesz ale nie tak szybko jak w fazie pierwszej. Ta faza trwa długo, tak długo aż osiągniesz swoją wymarzoną wagę.  Stopniowo włączasz do diety  produkty o większej ilości węglowodanów: niektóre owoce, płatki, razowe pieczywo i gorzką czekoladę.


Faza 3 - To już twój nowy, zdrowy model żywienia, który powinien zostać z tobą na całe życie, tylko wtedy utrzymasz efekty odchudzania. Nie ma produktów zakazanych, jednak większość spożywanych pokarmów musi mieć niski indeks glikemiczny.


Typowy dzienny jadłospis diety South Beach:

 •     Śniadanie - omlet z mączki amarantusa z białym serem, lub jajka sadzone ze szpinakiem i szynką 
 •     Lunch - sałatka z wołowiny na ciepło i woda mineralna
 •     Obiad - łosoś grillowany w sezamie
 •     Deser - sernik z chudego twarogu

 
Zalety diety:


Dieta plaż południowych promuje model żywienia oparty na produktach pełnoziarnistych, tłuszczach nienasyconych, warzywach, owocach i rybach co może zapewnić osobie stosującej ta dietę pewne korzyści zdrowotne, w postaci m. in. obniżenia poziomu złego cholesterol, regulacji poziomu cukru we krwi, czy zmniejszenie ryzyka zachorowania na choroby nowotworowe. Jednak nie możemy tego stwierdzić na pewno, ponieważ nie zostało to potwierdzone żadnymi badaniami klinicznymi.


Przeciwwskazania i słabe strony diety:


Dieta plaż południowych jest bezpieczna, o ile przestrzega się dokładnie jej zasad, zawartych w oryginalnych książkach kucharskich czy na oficjalnej stronie internetowej. Jednak jak każda dieta z ograniczeniem węglowodanów może powodować odkładanie się ciał ketonowych w organizmie.

Dieta nie jest dla ciebie jeśli:
- cierpisz na hipoglikemię (obniżony poziom cukru we krwi)
- chorujesz na cukrzycę (dieta w połączeniu z lekami może powodować zbyt drastyczny spadek poziomu cukru we krwi)

Twórcy diety reklamują, że już w pierwszej fazie, trwającej 2 tygodnie możemy stracić 6 kg, to zbyt dużo, w tak krótkim okresie i może wiązać się z odwodnieniem. Kolejnym minusem diety jest wysoka cena produktów spożywczych używanych w diecie. Większość z nich to produkty sezonowe w naszym klimacie i kupowanie ich przez cały rok będzie kosztowne. O ile nie mieszkamy na ciepłym wybrzeżu, na zakup niektórych produktów, takich jak świeże owoce morza, w ogóle nie mamy szans.

Należy także pamiętać, że jest to kolejna komercyjna dieta typu "gotowiec", a nie dieta lecznicza, ułożona indywidualnie dla potrzeb twojego organizmu. Nie uwzględnia chorób, na które możesz cierpieć, stylu życia czy zapotrzebowania na energię, które każdy ma trochę inne. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek "gotowej diety", skonsultuj się z lekarzem bądź dietetykiem.

Oceń ten wpis.:
 • Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

Dodaj komentarz

Gość wtorek, 28 maj 2024

Skontaktuj się z nami

Ścieżka Zdrowia

Zadzwoń lub napisz