sciezkazdrowia

Witaj na blogu poradni dietetycznej Ścieżka Zdrowia!

  • Start
    Start Tu znajdziesz wszystkie wpisy znajdujące się na stronie.
  • Kategorie
    Kategorie Lista wszystkich kategorii na blogu.
  • Tagi
    Tagi Lista wszystkich tagów na blogu.

Czerwone wino - eliksir młodości?

Dodany przez w w Jedz na zdrowie
  • Font size: Larger Smaller
  • Wyświetleń: 2982

Ostatnio pisałam o diecie śródziemnomorskiej. Nieodłącznym jej elementem jest czerwone wino. Często słyszymy, że czerwone wino spożywane systematycznie, lecz w niewielkich ilościach może mieć korzystny wpływ na nasz organizm. W dzisiejszej notce przybliżę wam ten temat i odpowiem na pytanie czy jest ono jest bardziej używką czy lekarstwem?

 

wino


Badania wykazały, że we wszystkich krajach basenu Morza Śródziemnomorskiego, gdzie spożycie wina jest duże, poziom ryzyka chorób sercowo ? naczyniowych jest bardzo niski. Zatem wygląda na to, że wino, oprócz swoich niewątpliwych walorów smakowych posiada również właściwości ochronne i lecznicze. By zrozumieć skąd w czerwonym winie te cenne właściwości musimy poznać w zarysie proces produkcji tego trunku.


Jak powstaje?


Wino powstaje w procesie winifikacji, który jest inny dla wina białego, czerwonego i różowego. W przypadku wina czerwonego  zaczyna się od odszypułkowania i zgniecenia zebranych owoców. Następnie przeprowadza się siarkowanie dwutlenkiem siarki co zabija naturalne drożdże i chroni grona przed bateriami i oksydacją (utlenieniem). Kolejnym krokiem jest dosładzanie, ale tylko wtedy  gdy owoce zawierają zbyt mało cukru, nie jest to potrzebne do otrzymania słodkiego smaku, lecz do fermentacji. Na koniec grona są szczepione drożdżami szlachetnymi i rozpoczyna się proces fermentacji w temperaturze około 30 ?C. Razem z tym procesem startuje maceracja, w wyniku której do wina ze skórek przechodzą taniny oraz barwniki . Konsekwencją tegoż procesu jest wytworzenie się kożucha, dlatego też ręcznie lub automatycznie miesza się moszcz z kożuchem. Ostatnie etapy to klarowanie wina, filtracja i butelkowanie. Niektóre wina zamiast do butelek trafiają najpierw do dębowych beczek i tam podlegają procesowi dalszego dojrzewania.


Co zawiera?


Czerwone wino zawiera  flawonoidy, które przeciwdziałają utlenianiu się złego cholesterolu LDL, a także chronią przed zakrzepami i udarem mózgu. Natomiast silne przeciwutleniacze, do których należy m. in. kwercetyna, zwalczają wolne rodniki odpowiedzialne za chorobę wieńcową. Do listy leczniczych właściwości możemy bez wątpienia dołączyć korzystny wpływ na wzrok. Zawarty w winie związek o nazwie resveratrol hamuje wzrost nowych naczyń krwionośnych odpowiedzialnych za choroby oczu. Ten sam związek może także działać jako przeciwutleniacz anty nowotworowy. Jako ciekawostkę można dodać, iż resveratrol stosowany był już w starożytności na Dalekim Wschodzie, jako środek o leczniczych właściwościach. 


Czerwone wino zawiera około dziesięć razy więcej antyoksydantów niż białe, wobec tego redukcji ulegają wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie się komórek. Co więcej, związki antyoksydacyjne pochodzące z wina charakteryzują się znacznie większą skutecznością niż witamina E. Ponad to wino ma w swoim składzie potas, wapń i magnez, a niektóre gatunki zawierają przyswajalne żelazo, aminokwasy oraz rozpuszczalny błonnik. Spożywane podczas posiłków korzystnie wpływa na proces trawienia - zwiększa wydzielanie śliny i poprawia ukrwienie układu pokarmowego. Delikatne drażnienie ściany żołądka niewielkimi dawkami alkoholu może powodować wzrost  odporności na działanie kwasów trawiennych. Zapewne stąd wziął się zwyczaj serwowania wina do obiadu. 


Czerwone wino wspomaga również leczenie nadciśnienia tętniczego dzięki wysokiej zawartości potasu. Zwiększa średnicę tętnic wieńcowych, tym samym zmniejszając ryzyko niedokrwienia serca. Coraz powszechniej mówi się też o antywirusowym działaniu wina, oraz zmniejszeniu ryzyka powstania kamicy żółciowej.


Jak podawać?


Wbrew powszechnemu przekonaniu czerwonego wina nie podajemy w temperaturze pokojowej. Przekonanie to było uzasadnione kiedyś, gdy nie było centralnego ogrzewania, a domy zaopatrzone były w chłodne spiżarki czy piwnice. Tam temperatura mogła być odpowiednia dla wina, jednak dziś w dobie centralnego ogrzewania ta zasada się nie sprawdzi. Właściwa temperatura dla czerwonego wina mieści się w przedziale: 13-18 ?C.

Warto zadbać o szkło odpowiednie dla wina czerwonego, a przy nalewaniu wina musimy pamiętać o nalewaniu takiej ilości, która umożliwi zakręcenie kieliszkiem. Po napełnieniu każdego kieliszka winem należy dyskretnie wytrzeć butelkę szyjki serwetką (żeby nie pobrudzić obrusa). Butelkę z winem należy pozostawić zawsze na stole.


Norma spożycia


Mimo niezaprzeczalnych zalet dla ludzkiego organizmu, pamiętajmy, że to alkohol i musimy zachować umiar w jego spożyciu. Według najnowszych wytycznych WHO panowie mogą spożywać nie więcej niż 2-3, a panie 1-2 kieliszki dziennie.


Nadmierne spożycie alkoholu może prowadzić do marskości wątroby, chorób nowotworowych, zapalenia trzustki, zaburzeń neurologicznych oraz poważnego uzależnienia. Osoby, których dotyczy osobista bądź rodzinna historia nadużywania alkoholu, powinny całkowicie zrezygnować z alkoholu i dostarczać antyutleniaczy wprost z nieprzetworzonych owoców.


Należy również zaznaczyć, że wino jest wysokokaloryczne, lampa wina to dodatkowe 134 kcal w naszym ciele, dlatego nie mogą sobie na nie pozwolić osoby walczące z nadwagą.

Oceń ten wpis.:
  • Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

Dodaj komentarz

Gość piątek, 29 marzec 2024

Skontaktuj się z nami

Ścieżka Zdrowia

Zadzwoń lub napisz